Білгород-Дністровська фортеця — цікаві факти, історія, легенди
Білгород-Дністровська фортеця є найбільшим оборонним укріпленням в Україні. В свій час фортеця Аккерман представляла собою потужний фортифікаційний комплекс. Білгород-Дністровська фортеця була споруджена в XIII — XV столітті на місці руїн античного міста Тіра. Вона мала контролювати Дністровський лиман. Цитадель непогано збереглась до наших часів. Її потужні стіни та вежі й сьогодні вражають величчю та міцністю.
Білгород-Дністровська фортеця є однією із найбільш збережених оборонних споруд в Україні. Хоча численні набіги та війни завдавали їй руйнувань, але найбільше їй дісталось під час перебування у владі новоросійського губернатора графа Строганова. Твердиня витримала набіги, але не змогла витримати "русского скудоумія". Строганов розпорядився розвалити фортечні мури та брати звідти вапняк, щоб обладнати пристань. Від повної руйнації фортецю в Білгород-Дністровську врятувало те, що видобувати вапняк із кар'єру виявилось значно легше, ніж розбирати мури замку.
Історія Білгород-Дністровської фортеці
Історія міста Білгород-Дністровський налічує понад 2500 років. Точної інформація щодо виникнення поселення немає.
Історики кажуть, що десь у IV столітті до н. е. на острові, що омивався двома рукавами Тіраса (Дністра), древні мілетці заклали поліс. Назвали його Офіус («місто змій»), через безліч плазунів (їх у лимані вдосталь й в наш час). Незабаром на високому правому березі річки виросла Тіра — поселення скіфів-орачів. Згодом, після підтоплення, жителі Офіуса перебралися до Тіри.
Місто знаходилось на перетині важливих торгових шляхів та геололітичних інтересів. Хто тільки не пробував завоювати його.
Тіра була форпостом Римської імперїї, її захоплювали готи, орди гунів, східнослов'янське плем'я тиверців. Саме воно підняло місто з попелу. Головним будівельним матеріалом вони використовували білий вапняк. Звідси і пішла назва "Білий Город".
У Х столітті Білгород входив до складу Київської Русі, потім деякий час належав Угорському королівству, а ще пізніше — Галицько-Волинському князівству. У складі останнього місто перебувало до нашестя монголів.
Наприкінці XIV століття, Білгород (по-новому Четатя-Албе), відійшов до Молдавського князівства. Фортецю було кардинально укріплено. Твердиня вважалась неприступною. Але, у 1484 році 300-тисячне військо османського султана Баязида II і 50-тисячні загони кримського хана Менглі I Герая при підтримці понад 100 великих кораблів взяли місто на 10 день облоги. 328 років Аккерман перебував під владою Османської імперії. Білгород-Дністровська фортеця добудовувалася і укріплювалася.
На Аккерман постійно здійснювались набіги. Для запорізських козаків походи на Аккерман теж були улюбленою справою. Під її стіни водили козаків відомі отамани: Григорій Лобода, Северин Наливайко, Іван Сулима, Іван Сірко, Семен Палій. Не давали їй спокою й молдовани, поляки й кримські татари. Згодом розпочнеться період російсько-турецьких війн і Аккерманська фортеця втратить свою військово-оборонну вагу.
Це дуже коротка історія Білгород-Дністровської фортеці. Більше про цитадель на Дністрі є можливість ознайомитись у статті Фортеця Аккерман та Білгород-Дністровський на Вікіпедії.
Білгород-Дністровський є найстарішим містом України і входить до десятка найдавніших міст світу. Потужні стіни фортеці Аккерман були свідками багатьох битв та історичних подій.
Цікаві факти про Білгород-Дністровську фортецю
- Білгород-Дністровська фортеця є однією з найбільших фортифікаційних споруд в Україні.
- Площа фортеці Аккерман становить більше 9 га, а периметр стін становить 2,5 кілометрів.
- Кажуть, що фортеця зведена на скелі.
- Товщина стін фортеці коливається від 1,5 до 5 м, а висота стін та башт — від 5 до 15 м.
- Білгород-Дністровська фортеця мала 34 башти, з них збереглися 26.
- З одніє сторони фортеця впритул височіє над Дністровським лиманом, з інших сторін оточена ровом, наповненим водою. Глибина рову сягає 13-14 метрів.
- Фортеця побудована з білого вапняку. В розчин добавляли яйця, товчений мармур, вугілля і кремній. Також у склад будівельних матеріалів входило просо.
- В одній із стін вмонтовані ядра, які утворюють тетраксис — фігуру з 10 точок, яку формують 9 правильних рівних трикутників. Дехто вважає цю фігуру магічною.
- Османська імперія тричі намагалась захопити фортецю. За часів Молдавського князівства Білгород-Дністровська фортеця вважалась неприступною.
- Місто Білгород-Дністровський за всі часи існування змінило більше десятка назв (Тіра, Туріс, Аккерман, Левкополь, Монкастро, Четатя-Албе, Білгород — тільки деякі з них). Більшість з них перекладаються, як "Біла фортеця", "Білий камінь", "Біле місто".
Фестиваль "Фортеця"
Влітку, в м. Білгород-Дністровский проводиться фестиваль "Фортеця". Це один із найбільших молодіжних музикальних фестивалів. Що побачити? Конкурси, змагання, лицарські бої, виступи рок-груп та музикальних колективів. Фестиваль "Фортеця" відбувається наприкінці червня, у вихідні дні (День Конституції, День Молоді).
Білгород-Дністровський сьогодні
Сьогодні, місто Білгород-Дністровський — це адміністративний центр обласного підпорядкування, який розташований у південно-західній частині Одеської області на правому березі Дністровського лиману, за 20 км від Чорного моря та на відстані 90 км від Одеси. Природні та кліматичні ресурси створюють чудові умови для лікування, відпочинку, активного туризму. Морський клімат позитивно впливає на здоров'я людини, тому тут створена розвинута мережа оздоровчих закладів. Це санаторії у Білгород-Дністровському районі, бази відпочинку у Затоці, дитячі санаторії та табори відпочинку у Сергіївці.
Білгород-Дністровська фортеця: графік роботи, екскурсії
Фортеця працює з 8.00 до 20.00. Екскурсії – з 9.00 до 17.00 (взимку до 16.00)
Білгород-Дністровська фортеця, ціни
Білгород-Дністровська фортеця, ціни: від 100 грн - для дорослих, від 50 грн - для дітей, екскурсії - від 300 грн
Білгород-Дністровський, як доїхати
Доїхати до міста Білгород-Дністровськ можна своїм транспортом, або маршрутками Одеса - Білгород-Дністровський. Можна також дістатися поїздом з Києва та електропоїздом з Одеси. З курортних селищ Затока, Кароліно-Бугаз, Грибівка, Сергіївка, Курортне, Лебедівка, Росєйка організовуються екскурсії у фортецю Білгород-Дністровський.
Читайте також:
Куди піти з дитиною в Одесі
Цікаві факти про Приморський бульвар
Катки та ковзанки Одеси
Цікаві місця в Одеській області
Куди поїхати в Україні восени
Використана інформація: Вікіпедія (Alexey M), akkerman-fort.od.ua, LitoMore.com.ua, Vkazivnyk.com